Teknoloji

Windows 95, Artık macOS, Windows ve Linux’a yüklenebiliyor!

Windows 95

Windows 95, günümüzde modern cihazlarda ve platformlarda mümkün olan en uygun araç olarak kullanılan bir işletim sistemidir. Microsoft’un popüler işletim sisteminin Apple Watch, bir Android Wear akıllı saat ve hatta Xbox One’da göründüğünü gördük. Bugün, birisi bir adım daha ileri gitti ve W 95’i, MacOS, Windows ve Linux üzerinde çalıştırabileceğiniz bir uygulamaya dönüştürdü.

Slack geliştirici Felix Rieseberg, Windows 95, Windows 98 ve tüm eski işletim sistemlerini destekleyen mevcut bir web projesine dayanan bu görkemli uygulamadan sorumludur. Şimdi nostalji sevenler bir elektron uygulamasında Windows 95 ile oynayabilir. Rieseberg, Github’da bu projenin kaynak kodunu ve uygulama yükleyicilerini yayınladı ve Wordpad, telefon çevirici, MS Paint ve Mayın Tarlası gibi uygulamalar, beklediğiniz gibi çalışıyor. Ne yazık ki, Internet Explorer, sayfaları yüklemeyi reddettiği için tamamen işlevsel değil.

Uygulama sadece 129MB boyutunda ve hem macOS hem de Windows için Github’da indirebilirsiniz. Çalıştığında, tüm eski sistem yardımcı programlarını, uygulamalarını ve oyunlarını çalıştırırken bile, sadece 200MB RAM alır. Uygulamayla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, uygulamanın içindeki  örneğini her zaman sıfırlayabilir ve tekrar baştan başlatabilirsiniz. Bellek şeridinde bu ilginç gezinin tadını çıkarın. jdpower.com

Merhaba Dünya!

Etiketler

SafakB

Ben Enes Şafak 18 yaşımdayım 29 Eylül 1999 doğumluyum bilişim işlerine olan merakımdan dolayı 5 yıldır internet siteleri açıyorum kendimi geliştirmeye çalışıyorum bu nedenle Açık Öğretimde Bilişim Teknolojileri alanında Web Programlama öğreniyorum ve boş vakitlerimde kişisel bloğum olan Enessafak.com.tr’de paylaşımlar yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı